trende

Eğitim ve Kariyer Danışmanlığı

Anasayfa » Hizmetlerimiz » Eğitim ve Kariyer Danışmanlığı

Eğitim ve Kariyer Danışmanlığı

İnsanların mutlaka karşılanması gereken ihtiyaçlarından biri; bir meslek sahibi olması, üretken olması ve toplumda etkin biri olmasıdır. Bunun yanında bireylerin; yaşamı ve kendini anlamlandırması, yaşamında edindiği konum da genel olarak işiyle/mesleğiyle şekillenerek belirlenir. Çünkü yaptığımız iş/meslek, yaşam içinde sahip olduğumuz tüm rolleri etkiler.

Bir iş/meslek sahibi olmak içinde bulunduğumuz toplum için de oldukça büyük öneme sahiptir. Çalışarak hem kendimize hem de topluma katkıda bulunmak insanların temel görevlerindendir. Bireyin bulunduğu sosyal statü, işiyle biçimlenir. 

Bireyin işi/mesleği, onun kimliğini oluşturan en önemli faktörlerden biridir. Yapılan araştırmalarda ‘’Elinize yaşamınızı sağlayacak bir para geçse yine de çalışmak ister misiniz?’’ sorusuna, %80-85 ‘’Evet.’’ cevabı gelmiştir. Buna dayanarak şunu diyebiliriz: İnsanlar sadece fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaz, aynı zamanda sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarının yeterli doyuma ulaşması için de çalışır. Bunu, Sigmund Freud’un şu sözüyle özetleyebiliriz:

‘’Sağlıklı insan, sevebilen ve çalışabilen kişidir.’’ 

Buradan hareketle; işin/mesleğin, kişinin hayatında ne kadar önemli olduğunu, sadece bir işten ibaret olmayıp bireyin tüm yaşamını etkilediğini görüyoruz. Peki bu kadar önemli bir konuda biz ne yapıyoruz?

Her insanın doğuştan getirdiği gizil güçleri, bir potansiyeli vardır. Bu potansiyeli de, bir meslek icra ederek gösterir ve geliştir. Kişinin potansiyeline ek olarak meslek/iş seçimini etkileyen birçok faktör vardır: yetenek, ilgi, kişilik özellikleri, değerleri, sosyolojik faktörler, ailesi, cinsiyeti, ekonomik ve politik faktörler gibi. 

Uzmanlarımız tarafından; hayatınız için kritik bir seçim olan bu süreçte, kişiyi hem bireysel hem çevresiyle birlikte ele alıp ona özel bir profil çıkarılır. Yetenek, ilgi, kişilik özellikleri, değer gibi birçok faktör tek tek belirlenerek kişiye seçenekler sunulur. Seçeneklerin avantajları, dezavantajları belirtilerek kişinin, kendi için en uygun seçimi yapması sağlanır.

Burada yanlış anlaşılmaması gereken nokta şudur: Bireyin meslek seçimi için dikkat etmesi gereken kriterler Eğitim ve Kariyer Danışmanı tarafından anlatılır ve çeşitli ölçme araçlarıyla kişiye objektif bir sonuç sunulur. Burada kararı danışan verir, uzman hiçbir şekilde yönlendirme yapmaz. 

Eğitim ve kariyer danışmanlığı yalnızca meslek seçimiyle sınır değildir. Eğitim ve öğretim talebi olan her yaştan bireyin kariyer ve eğitimine yönelik bireysel ve grup danışmanlığı hizmetidir.

Hizmetin amaçları nelerdir?

Bireye özgü öğrenme stratejisi geliştirmek,

Bireye özgü öğrenme stili oluşturmak,

Eğitim planlama ve değerlendirmesini yapmak,

Öğrenme sürecini etkileyen hem iç hem de dış faktörler bulmak, olabilecek çözümlere ulaşmak,

Sınava hazırlanma sürecinde gerekli koşulları sağlamak,

Motivasyonu kuvvetlendirmek,

Okula ilişkin tutumları iyileştirmek,

Dikkat geliştirme çalışmaları yapmak,

Kaygı ile başa çıkma üzerine çalışmak,

verdiğimiz hizmetlerden başlıcalarıdır.

https://psikolojibalat.com/randevu

Whatsapp
Psikoloji Balat
Psikoloji Balat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?