trende

Online Terapi

Anasayfa » Hizmetlerimiz » Online Terapi

Online (Çevrimiçi) Terapi

Teknoloji gün geçtikçe hayatımızdaki yerini ve etkilerini artıyor. Pandeminin de hayatımıza girmesi ile teknolojiye olan düşkünlüğümüz biraz daha arttı. Hatta son yıllarda birçoğumuz için vazgeçilmez bile olduğu söylenebilir. Ülkemizde de psikoterapi hizmetleri online bir şekilde rahatlıkla yürütülüyor. Onlarca danışan kendilerini rahat ve güvenli hissettikleri ortamlardan; örneğin evlerinden, ofislerinden kolay bir şekilde psikoterapi hizmeti alıyorlar. 

Online (Çevrimiçi) Terapi Nedir?

ABD ve Avrupa olmak üzere çeşitli ülkelerde çok uzun yıllardır uygulanan bilimsel bir yöntem olarak online terapi diğer adıyla çevrimiçi terapi,  özellikle pandeminin de etkisiyle günümüzde süreç ve kullanım açısından yaygınlaşmıştır. Belirli bilişim teknolojilerinden yararlanılarak bireysel veya grup terapilerinin gerçekleştirildiği bir uzaktan psikolojik yardım uygulaması olan online terapi sayesinde yüz yüze yapılan bireysel, çift ve grup terapileri çok rahat bir şekilde yapılmaktadır. 

Yüz yüze gerçekleşen terapi sırasında danışan-terapist arasındaki mahremiyet online terapi sürecinde de korunmaktadır. Terapiler danışanın ve terapistin kendini güvende hissettiği bir ortamda kullanılan programlar üzerinden gerçekleşmektedir. Ortalama seanslar 45-50 dk sürmektedir. Bu süre terapist ve danışan arasında uygulanan ekole ve seansın dinamiğine  göre değişmektedir. Yüz yüze terapide seans odasında ki tüm gizlilik kuralları online terapi için de geçerlidir. Danışanın izni olmadan hiçbir seans kayıt altına alınamaz.

Online Terapi Avantajları Nelerdir?

Araştırmalara göre birçok psikolojik soruna yönelik destek için çevrimiçi yapılan online terapiler ile yüz yüze terapiler arasında fayda açısından herhangi bir farklılığın bulunmadığı belirlenmiştir. Aksine, online terapinin sağladığı en önemli avantajlardan biri olarak psikolojik yardıma erişimi kolaylaştırması görülüyor. Bu terapi, desteğe ihtiyaç duyan herkes fiziksel olarak seyahat etmeden istediği herhangi bir yerde yardım alma imkânı sunuyor.

Bedensel engeli nedeniyle fiziksel seyahat etmekte zorluk yaşayan, evinde çocuk veya hasta bakımı yapan, işi gereği devamlı olarak şehir değiştirmek zorunda kalan, iş yerinden izin almakta zorlanan, dışarı çıkması sakıncalı olan veya yüz yüze psikolojik yardım almaktan kaygı duyan kişiler için kolaylık sağlamaktadır. Zaman kavramı artık hepimiz için önemli bir kavram haline geldi. Online terapinin bizler için bir diğer önemli noktası ise zamandan tasarruf sağlamamızdır.

Eğer sizlerde terapiye gitmek istiyor ama yeterli zamanı bulamıyorsanız, yaşantınız ve sorumluluklarınız size terapiye gitmeyi zorlaştırıyor ama terapiye ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız Online Terapi hizmeti tam size göre olabilir.

https://psikolojibalat.com/randevu

Whatsapp
Psikoloji Balat
Psikoloji Balat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?