trende

OYUN TERAPİSİ NEDİR ?

17.04.2024

OYUN TERAPİSİ NEDİR ?

Oyun terapisi çocuklarda görülen bazı davranış problemlerinin bu alanda eğitim almış uzmanlar tarafından gözlemlenip iyileştirilmesi sürecidir.

Oyun terapisi, özellikle iletişim kurmakta ve kendini sağlıklı bir şekilde ifade etmekte zorlanan çocuklarla ,stres altında kalmış veya travmatize olmuş çocuklarda özellikle başvurulan yöntemlerden birisidir.Bunun yanı sıra, duygusal veya sosyal ilişkilerinde çeşitli bozukluklarla mücadele eden çocuklar için oyun terapisinden yararlanılır. Özellikle öğrenme güçlüğü, otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), depresyon, anksiyete bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) gibi bozuklukların gözlendiği çocuklarda oyun terapisinin etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Oyun Terapisi Kimlere Uygulanır ? 

2 yaş üzerinde olup 11 yaşa kadar; günlük hayata uyumu zorlaştıran, işlevselliği bozan, psikolojik olarak sıkıntı yaşayan çocuklara uygulanır.

 

Oyun Terapisi Nasıl Sonlanır ?

Çocukta davranış problemi ortadan kalktığında terapi sürecini sonlandırmıyoruz. Bazı sorumluluklar aileye devredilirken diğer taraftan hayata hem çocuğu hem aileyi hazırlamış oluyoruz.Bunu yaptığımız süreç piskoeğitim süreci olarak adlandırılıyor.Ailelere çeşitli eğitimler verdiğimiz çeşitli kitaplar önerdiğimiz bir süreç.Sonrasında sonlandırma seansları gerçekleştirilmeye başlanıyor.


Çocuğum Oyun Oynayarak İyileşebilir Mi ?

Çocuklar kendi duyguları ve yaşadıkları olaylar hakkında yetişkinler gibi konuşamazlar. Aynı zamanda tecrübe ettikleri olayları yetişkinler gibi düşünerek anlamlandıramazlar. Ancak çocuklar için oyun, kendilerini ifade etmenin en güzel yoludur. Çocuklar, davranışlarını etkileyen duygularını iç dünyalarını oyun oynayarak gösterirler. Bu anlamda oyun terapisi, oyuncakları kullanarak iyileşmenin en kolay yoludur.

Çocuklar yaşadıkları iyi veya kötü her olayı, duyguyu oyun içinde net bir şekilde ifade etme olanağı bulduğunda, kendi sorunlarını kendi yollarıyla çözebilme becerisi edinir. Gerçek dünyada çözemedikleri durumları oyunda gösterirler. Bu anlamda oyun terapisinde, terapistin görevi çocuğun duygusal süreçlerine eşlik ederek, koşulsuz kabul ve güven sağlamaktır. 

Terapist seans esnasında çocuğun oyuncaklarla olan etkileşimini gözlemler. Ayrıca, çocuk terapistin oyun odasında daha rahat ve güvenli hareket ettikçe, çocuğun uğraştığı sorunları hedefleyen daha belirgin oyun temalarına başvurulur. Her biri birbirinden farklı anlamlar taşıyan oyuncaklar, oyunda çocuğun günlük hayatta ifade etmekte zorlandığı duyguları özgürce ifade edebilmesine aracı olur. Çocuk kurduğu oyunda metaforlar ve hikayeler üzerinden kendi hikayesini gösterir.

Geleneksel terapi yöntemleri yerine kendisini rahat hissedeceği bir alan yarattığı için oyun terapisi, çocuğun kendi hakkında iyi şeyleri fark edip onaylanmayı öğrenmesine de destek olur ve çocuk olduğu gibi kabul görür.Ayrıca çocukların oyun terapisiyle sosyal ilişki ve iletişim becerilerini de geliştirdiği kanıtlanmıştır.

 

                                                                                                                                     PSİKOLOG NİDA GÖMÜÇ

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Psikoloji Balat
Psikoloji Balat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?