trende

Evlilik

15.11.2023

SESSİZLİĞİN SESİ, SESİN SESSİZLİĞİ…

 

Evlilik…

 

Çoğu kez binlerce umutla başlanan, kimine göre hayatın anlamı olan kimine göre ise çıkmaz sokaklarla örülü bir kaos evlilik.

 

Bambaşka hayallerle, değişik örf ve adetlerle yoğrulmuş iki farklı insanın,   iki farklı dünyanın bir araya gelip var olma çabası.  Sonu huzura açılan labirentle dolu uzun bir yolculuk. Bilinmezliğe atılan bir adım. 

 

Kimine göre cennetin,  kimine göre cehennemin altın anahtarı…

 

Bu altın anahtarın dişlilerinden en büyük olanı ise iletişim…

 

Bu sayfada ufacık olayların neden büyüdüğünü anlayacak, küçük püf noktalarıyla hayatımıza anlam katmaya çalışacağız.

 

Psikolojiye gönül verdikçe yaşadığımız o büyük olayların ardındaki minik gerçekleri görmek beni alanıma daha da bağladı. Uzun yıllarımı verdiğim hayatımda gördüm ki; sorun varsa çözümü de mutlaka vardır ve bizim göremeyişimiz bir çıkış yolu olmadığını göstermez. 

 

Çok çetrefili yollarla bezeli dağlar harika bir manzaraya sahiptir.

Pes etmeyenler ve ne yapması gerektiğini bilenler için verilmiş bir ödüldür o. 

 

Çoğumuz o manzaraya ulaşamadan hayata veda ederiz umutsuzca. Hatta yaşamadan ölenler, yani nefes alan ölüler… Bazı şanslı olanlar ise gidecekleri yolda ellerindeki tırmanış malzemeleriyle, batonları,  ip kavrayıcıları ve düşme önleyicileri ile rahatça aşarlar engelleri. Yol aynı yoldur, güzergâh aynı güzergâh, engel aynı engel.  Farklı olan tek şey konuya olan hâkimiyetleri,  yola bakışları ve sorunları aşabileceklerine olan güvenleri. 

 

Bazıları doğuştan hazırdır evliliğe, bazıları ise birkaç dokunuş sayesinde aşık olurlar evliliklerine. Tanıdıkça eşlerinin onlar için yaratıldığının farkına varırlar.

 

 Dar ve çetrefilli evlilik yolunda tırmanmak için gerekli malzemeleri yanımıza aldığımızda aslında evliliğin güzelliğine de yaklaşmış olacağız.

 

İlk püf noktası iletişim engellerini aşarak; direk ve net konuşabilme becerisini kazanabilmek. Bir diğer ifade ile açık iletişim kurabilmek.

 

Açık iletişim; zihin okumadan, zihnimizin okunmasını beklemeden aktif bir dinleme yaparak, anlamak için dinleyerek, anlaşılmayı beklemek yerine, kendimizi ifade ederek iletişim kurabilmek. 

 

Devamlı duyulmayan sessizleşen kelimeleri kullanmayı bırakabilmek belki de. Ya da sessizliğin derin sesini duyabilmek. Unutmayalım ki çok sessiz evlerin huzurlu evler olduğunu söylemek de yaptığımız en büyük yanlışlardandır. Çoğu kez değişmek ve düzeltmek isteyenin sesi çıkar ve tartışır. Tartışan çözmek istiyordur. Umudu kesilen genelde susar. 

 

Eğer eşlerden biri susmuşsa büyük bir tehlikenin sinyalini duyuyor olabilirsiniz. Sessizliği bozarak gerçek iletişim kurabildiğinizde eşinizin bambaşka yönleriyle de karşılaşacak ve sizin için yaratılmış olduğunu fark edeceksiniz. 

 

Yol uzun, dar, çetrefilli ve belirsiz. Yanımıza alacağımız alet çantamız ise en büyük yardımcımız.

 

Bu aşamada çözemediğiniz sorunlar yaşadığınızda ve olaylar anlamını yitirdiğinde, çıkmaz sokaklarda tek başınıza kaldığınızı düşündüğünüzde biz buradayız.

 

Unutmayın her zaman bir çıkış yolu vardır ve sizin göremeyişiniz olmadığını göstermez.

 

Sevgiyle kalın, kendinize, eşinize ve ailenize sevgiyle bakın….

 

                                                                                                                   AİLE DANIŞMANI AYŞE SENA ÜNSAL

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Psikoloji Balat
Psikoloji Balat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?